top of page

Rozhovor s pneuservisom: Vodiči príliš dlho jazdia v teplom počasí na zimných pneumatikách.

Výmena pneumatík je dôležitá pre bezpečnosť a pohodlie vodičov, preto sme sa rozhodli zistiť viac informácií o tom, ako správne postupovať pri výmene pneumatík a aké sú najčastejšie problémy, s ktorými sa v tomto procese vodiči stretávajú.


Pýtali sme sa za vás mechanikov v pneuservise AuCar v Bratislave, ktorí nám poskytli cenné rady a odporúčania a zároveň sa starajú aj o naše autá.

Koľko dní vopred sa treba objednať na výmenu pneumatík?


Štandardne u nás dostane zákazník termín na výmenu pneumatík do týždňa, takže približne 7 dní vopred. Samozrejme, nič nepokazíme, keď sa objednáme aj vo väčšom časovom predstihu, najmä, keď plánujeme cestu na väčšiu vzdialenosť.


Je potrebné auto nejako pripraviť predtým ako prídeme do pneuservisu na výmenu pneu?


Nie je nutné auto špeciálne pripravovať, avšak pneumatiky by nemali byť príliš znečistené či zablatené, pretože vtedy je riziko nepresného vyváženia pneumatík.


Je lepšie nechať skladovať pneu v pneuservise alebo radšej doma?


Záleží od viacerých faktorov, teda od priorít zákazníka. Výhody uskladnenia pneumatík v pneuservise sú najmä v praktickosti a komforte pre zákazníka. Zákazník ich nemusí prenášať, vykladať, špiniť sa. Všetko to za neho pripraví pneuservis. Ďalšia výhoda je, že pneuservis uskladní pneumatiky správne, za čo sa pneumatiky „odvďačia“ napríklad dlhšou životnosťou ako aj lepšou funkčnosťou. Zároveň však platí, že pre zákazníkov, ktorí chcú ušetriť peniaze a majú priestor vo vlastnej garáži, tak pre nich uskladnenie nie je zaujímavé a radšej sa o to postarajú sami. My im vieme poradiť ako majú pneumatiky uskladniť správne.


Kedy je najväčší nápor na výmenu pneumatík?

Najrušnejšie mesiace na výmenu pneumatík sú apríl na letné a november na zimné. Keď vonku začne padať prvý sneh, v ten deň máme najviac telefonátov v roku s požiadavkou na výmenu pneumatík. Stačí, keď sneží v Košiciach, zákazníci v Bratislave tiež automaticky volajú. (smiech)

Dbajú vodiči na vek pneumatík?

Súkromné osoby – teda bežní vodiči pomerne málo dbajú resp. sledujú vek na pneumatikách, mnohí ani nevedia kde je zaznačený. My sa snažíme v prípade, že pneumatiky sú príliš staré alebo so zlým dezénom, tak odporúčame zákazníkom, aby si obuli už novú sadu.

Pri firemných flotilách sa vek pneumatík rieši pomerne dôsledne a pneumatiky sa obnovujú pravidelne.


Dbajú vodiči na kvalitu a dezén pneumatík?


Slovenskí zákazníci najviac dbajú asi na cenu za nové pneumatiky. Zároveň musíme povedať, že sa nestáva, aby si zákazníci nosili tie najlacnejšie pneumatiky neznámych značiek resp. z Číny. Stabilne veria overeným slovenským či českým značkám, medzi ktorými sa rozhodujú podľa ceny. Čo sa týka dezénu, tiež to riešia zákazníci menej ako by bolo možno dobré.


My im radi poradíme známy trik s mincou, ktorou sa dá ľahko zistiť, či hĺbka dezénu ešte vyhovuje, alebo už nie.


Chcú vodiči od Vás pneumatiky alebo si nosia svoje?


Súkromné osoby si častejšie nosia vlastné pneumatiky v porovnaní s firemnými flotilami. Vždy zákazníkom však pripomíname, že je dôležité nakupovať pneumatiky od overených predajcov na internete. Dnes existujú rôzne eshopy, kde predávajú zdanlivo lacné pneumatiky, no potom často nie je možné reklamovať, keď príde poškodená alebo príliš stará sada pneumatík. My objednávame pneumatiky len od overených predajcov a keď nám príde pneumatika, ktorá má akýkoľvek problém, my ju u predajcu vymeníme okamžite a zákazník nie je nijako brzdený kvôli reklamácii.


Sú nejaké chyby, ktoré vodiči v súvislosti s výmenou pneumatík robia?


Častou chybou býva to, že vodiči príliš dlho jazdia v teplom počasí na zimných pneumatikách a neuvedomujú si, že zmes v zimnej pneumatike je mäkšia a na teplej ceste sa viac opotrebováva. Takže tu nie je problém len bezpečnosť, keďže pneumatika neplní svoju funkciu na 100%, ale aj životnosť tej gumy, ktorú takouto jazdou vodiči znižujú.

Občas sa stáva, že zákazníci si nesledujú tlak v pneumatikách a prídu na podhustených alebo prehustených pneumatikách. Snažíme sa im vždy ukázať aký je správny tlak a ako sa meria.


Ďalší problém, s ktorým sa niekedy stretávame je, že keď majú defekt, tak si kúpia len jednu pneumatiku a potom jazdia na rôznych dezénoch na jednej náprave. Toto určite neodporúčame.


Aká je štandardná cena za výmenu pneumatík a koľko stojí uskladnenie v pneuservise?

Cena za výmenu pneumatík záleží aj od rozmeru a typu pneumatík. Priemerná cena za prezutie 16 palcových pneumatík je 35 Eur bez DPH (42 Eur s DPH). Uskladnenie pneumatík v našom pneuservise stojí 25 Eur bez DPH (30 Eur s DPH).


Ďakujeme za rozhovor.

179 views0 comments

Commenti


bottom of page