top of page

6 tipov pre bezpečné parkovanie

Updated: Feb 8, 2023

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že parkovanie je našou každodennou súčasťou, ktorá nasleduje po každej jazde? Pravdepodobne nie, pretože ako väčšina, aj vy to robíte automaticky.


PARKOVANIE často považujeme za menej nebezpečnú časť riadenia vozidla, pretože sme už takmer v cieli a rýchlosť spravidla nepresahuje 20 km/h. Opak je však pravdou. Na parkoviskách na nás môže za rohom čakať viac rizík, ako si dokážeme predstaviť. Vedeli ste, že na parkoviskách sa udeje približne tretina všetkých nehôd a kolízií? Preto by sme nemali poľaviť v ostražitosti, pokiaľ nevypneme motor a nevyberieme kľúč zo zapaľovania.


Čo nás počas parkovania najčastejšie rozptyľuje?


Keďže parkoviská zvyčajne nie sú plné rýchlo idúcich áut, ako vodiči ich často mylne považujeme za bezpečnejšie, ako v skutočnosti sú. Často preto poľavujeme, čo môže viesť k nepríjemným problémom či situáciám.


Na parkovisku sa aj vzorní vodiči častokrát zmenia na neporiadnych a už počas jazdy berú do ruky telefón.


Čo na ňom v takejto situácii zvykneme robiť a nemôže to počkať?

- Nastavovanie/vypínanie navigácie

- Posielanie správ (napr. „Už parkujem.“ alebo „Hneď som tam.“...)

- Telefonovanie

- Sociálne siete

- Kontrola e-mailov

- Fotografovanie


6 rád ako sa na parkovisku správať bezpečne, zodpovedne a ostražito


Najskôr skontrolovať, potom parkovať


Každé auto má okolo seba tzv. mŕtvu zónu – priestor, kde vodič vidí nedokonale. Práve mŕtva zóna spôsobuje na parkoviskách značnú časť nehôd. Parkovacie miesto preto vždy skontrolujme najskôr vizuálne. Môže nás tam totiž čakať nemilé prekvapenie v podobe nákupného košíka, kvetináča alebo iných menších predmetov.Technológie pomáhajú, no nepoľavujme ani my


Parkovacie kamery sú skvelým pomocníkom. Pre vlastné dobro by sme však mali priestor okolo vozidla kontrolovať aj my a to prostredníctvom zrkadiel. Niektorým to dnes môže pripadať zastarané, no je dôležité nespoliehať sa výlučne na techniku. Aj tá vie totiž niekedy zlyhať. Z času nám to neuberie a taktiež nám to pomôže nestratiť parkovaciu zručnosť.

Nikdy predsa nevieme, kedy budeme potrebovať zaparkovať auto bez kamery. Či?😊Jazdime pomaly


Jazdime pomaly a rešpektujme značky limitujúce rýchlosť na parkoviskách – lepšia rada neexistuje. Ak jazdíme pomaly, ostatní nás stihnú upozorniť na blížiacu sa kolíziu a my s prehľadom stíhame reagovať na akúkoľvek nečakanú udalosť (ak napríklad vybehne dieťa alebo nákupný vozík spomedzi áut a pod.).


Nezabúdajme na komunikáciu


Všímajme si ostatných účastníkov premávky – vodičov ale aj chodcov, ktorí sa mimochodom na parkovisku pohybujú v naozaj obrovských množstvách. Najlepším spôsobom komunikácie s ostatnými je očný kontakt. Ak nás predsa niekto vidí prichádzať na aute, tak sa nám nehodí pod kolesá, však? 😊


Užitočnými sú tiež gestá, prostredníctvom ktorých vieme ostatným komunikovať, či majú stáť a dať nám prednosť alebo naopak – dávame prednosť my im.


Ďalším nástrojom, ktorý bez debaty netreba podceňovať, sú smerovky. Smerovky začíname používať včas – teda ešte pred zmenou smeru a je nutné ich používať až do konca manévru. Iba tak sa vyhneme nečakaným a nepríjemným prekvapeniam.

Ako počas jazdy, tak aj počas parkovania je potrebné počítať so všetkým. Myslime preto za ostatných - predvídajme ich chyby a buďme pripravení na ne reagovať. Môžeme tak zachrániť život a majetok nielen sebe, ale chodcovi so slúchadlami na ušiach či s očami na telefóne.


Rešpektujme sa navzájom


Nervozita je na parkoviskách prítomná vždy a všade – ľudia sú unavení z nákupov, ponáhľajú sa, pretože meškajú na nasledujúce aktivity a chcú byť z parkoviska čo najrýchlejšie preč. Ako si navzájom pomôcť? Môžeme sa napríklad usmiať, ak dávame prednosť a je jedno, či ide o iného vodiča alebo chodca. Ak chceme rozširovať ohľaduplnosť medzi vodičmi na parkoviskách, musíme jednoznačne začať od seba.


Nájdime si to správne parkovacie miesto a vytvorme si časovú rezervu


Už pred príchodom na parkovisko by sme mali vedieť, aké parkovacie miesto hľadáme – jednoznačne by to nemalo byť miesto najbližšie pri vchode obchodu. Premávka a pohyb osôb je v blízkosti vchodu najhustejšia a teda aj najrizikovejšia. Radšej si na nákup vyhraďte viac času a zaparkujte trochu ďalej. Ušetrený čas nestojí za ten stres a okrem toho si nazbierate ešte zopár krokov k nášmu dennému cieľu. To sa oplatí, nie? 😊


Ale aké je teda najlepšie parkovacie miesto?


Predsa také, pri ktorom vôbec nemusíme cúvať – ani pri príchode, ani pri odchode. Vojdeme doň spredu, prejdeme na ďalšie parkovacie miesto a zastavíme pripravení odísť opäť dopredu.


Keď takéto miesto k dispozícii nemáme, je lepšie do vybraného parkovacieho miesta zacúvať, aby sme pri odchode mohli vyraziť vpred. Netreba však zabúdať na vizuálnu kontrolu! 😊


Ak vojdeme do parkovacieho miesta spredu, pri odchode musíme cúvať do aktívnej cesty. V takomto prípade hrozí riziko veľmi často, keďže po ceste sa pohybujú chodci (vrátane detí!) a iné vozidlá. Navyše – ak pri výjazde z parkovacieho miesta pri nás stoja väčšie autá a vadia nám vo výhľade, riziko zrážky je tu extrémne vysoké. Niektorí to radi risknú, niektorí naopak stresujú a zmätkujú. Medzi ktorých patríte vy?


.....že zaparkovať ďaleko je odveci a nikto nechce nosiť nákup cez celé parkovisko?


Povieme vám len jedno:

S parkovaním to je ako so životom – záleží na tom aké máme priority.

Áno, nakladanie nákupu môže zabrať viac času a urobíme aj viac krokov, no bezpečný odchod z parkoviska by mal byť prioritou pre všetkých. Bezpečnosť je viac ako komfort. Myslime na to pri odchode.


Ak má niekto priority nastavené inak, zrejme sem tento článok ani nedočítal. :-)

Samozrejme, svet nie je čiernobiely. Ak nakupujeme veľké veci, niekedy je zaparkovať hneď pri vchode priam žiadúce – veď odniesť „to“ do auta nám niekedy môže dať zabrať. Všetko však samozrejme závisí na individuálnom zvážení.Jazdite ostražito aj na parkoviskách, vaša jazda sa ešte neskončila, aj tu hrozia kolízie.

Buďte ohľaduplní a predvídajte.


157 views1 comment

1 Comment


KALLO SALLO
KALLO SALLO
Jan 19, 2023

😀 Thank you for this good work

Like
bottom of page