top of page

Ako sa postarať o auto v zime

Updated: Mar 3, 2023

Ak očakávame od auta bezchybný výkon, mali by sme mu dopriať aj takú starostlivosť. Obzvlášť v zime, kedy nízke teploty a posypy na cestách vedia potrápiť aj nášho štvorkolesového miláčika.1) Dbajte na poriadne odhrnutie auta od snehu pred jazdou. Je dôležité mať dostatočne dobrý výhľad nielen cez čelné sklo ale aj bočné a zadné okná. Okrem toho, nesmieme ohrozovať bezpečnosť ostatných tak, že na nich bude padať sneh zo strechy nášho auta.


2) Nenechávajte auto zbytočne naštartované príliš dlho pred jazdou. Naozaj stačí naštartovať auto, odhrnúť od snehu a vyraziť. Samozrejme, nesmieme ho hneď od začiatku vytáčať do vysokých otáčok, ale plynulou a miernou jazdou sa všetky prevádzkové tekutiny v aute zahrejú ešte efektívnejšie ako keď auto len stojí naštartované.


3) Ak plánujete cestu na hory, pribaľte reťaze. Je lepšie byť vždy pripravený ako raz prekvapený, Reťaze sú veľký pomocník na cestách. Je ale naozaj užitočné naučiť a nacvičiť si ich nasadzovanie ešte v pohodlí vlastnej garáže. Keď sa budeme učiť nasadzovať ich priamo v teréne na šmykľavej ceste so primrznutými prstami a nervóznou rodinou, tak nás isto neminie stres a zmätok.


4) Dbajte na dostatok nemrznúcej zmesi pre ostrekovače. Majte náhradnú náplň vhodnej "vody" do ostrekovačov v zásobe. Na zimných cestách, ktoré sú posypané soľou či jednoducho znečistené kombináciou špinavého snehu a blata, tak minieme oveľa viac vody z ostrekovačov. Jazda bez dobrého výhľadu je nielen nepríjemná, ale aj nebezpečná.


5) Dbajte na kvalitné zimné pneumatiky a na správny tlak v nich. O pneumatikách sme popísali a povedali už mnoho. No nikdy nezaškodí pripomenúť, že kvalitné pneumatiky sú pre bezpečnosť alfa - omega. Najmä v zime. Pre viac info k vhodnému výberu pneumatík pre Vás si pozrite náš článok na našom blogu s názvom "Ako si správne vybrať pneumatiky?"


Pozrite si krátke video k porovnaniu dezénov na letnej - celoročnej - zimnej pneumatike.
63 views0 comments

Commentaires


bottom of page