top of page

13 rád pre jazdu v zime

Updated: Mar 3, 2023

Blížia sa sviatky. Deti sa tešia, no vodiči väčšinou až tak nie. Ako si za volantom poradiť v zimnom počasí?

Prečítajte si naše rady AKO BEZPEČNE JAZDIŤ NA ZIMNÝCH CESTÁCH.


1) Podľa možnosti nešoférujte v čiapke, so šálom a vetrovke, či v kabáte. Obmedzuje to výhľad a pohyblivosť, uberá komfort a schopnosť správne a precízne narábať s volantom aj celkovo reagovať. Zima vám v aute bude 5 minút, horúco potom už celú cestu... Ďalším dôvodom je, že hrubé bundy vytvárajú medzeru medzi bezpečnostným pásom a Vašim telom, čo môže tiež ovplyvniť efektivitu fungovania pásu v prípade, že nastane kolízna situácia.


2) Na klzkom povrchu trvá autám všetko dlhšie. Prispôsobte sa tomu. Podstatne dlhšie sú brzdné dráhy, dlhšia a pomalšia je odozva na riadenie. Rátajte s tým a na všetko si nechajte primerane viac času a priestoru.


3) Priebežne počas jazdy skúšajte ako to drží. Robte to vtedy, keď blízko vás nie sú ďalší účastníci pribrzdením, alebo pohybmi volantu. Aj zdanlivo rovnaké povrchy sa budú počas dňa meniť.


4) Jazdite pomalšie, no len mierne. Podstatnejšie je venovať sa jazde a dodržiavať väčší odstup. Pre zasnežené cesty nestačí len paušálne znížiť rýchlosť, ale najmä šoférovať oboma rukami a mať pred sebou dostatočný priestor. V žiadnom prípade neodporúčame jazdiť veľmi pomaly. Tvorí to zápchy a stupňuje nervozitu.


5) Tajomstvom úspechu je plynulosť. Nič nerobte prudko, teda nepridávajte razantne, nešvihajte volantom ani prudko nebrzdite. Všetko to šmyk a stratu trakcie doslova privoláva.


6) Zistite si ako sa vypína trakčná kontrola na vašom aute. Prax v škole šmyku ukazuje, že mnoho vodičov ani netuší, kde a ako sa dá deaktivovať. Bez toho sa autom len ťažko dostanete aj z malého zapadnutia, alebo do svahu, kde môže byť malý preklz hnacích kolies výhodou.


7) Špeciálne pre majiteľov áut s pohonom 4x4. Rozbiehanie vám pôjde oveľa lepšie ako ostatným, no brzdiť to nebude o nič lepšie ;-) Dokonca, pre vyššiu priemernú váhu týchto áut bude vaša brzdná dráha aj dlhšia, tak na to stále pamätajte a najmä na klzkých povrchoch.


8) Jazdite v nízkych otáčkach. Pre väčšinu áut nie je dôvod prekročiť prvú tretinu rozsahu otáčok. Používajte radšej vyšší prevod ako počas roka. Optimálne je držať sa v rozmedzí 1300 - 2500 ot. V nízkych otáčkach klesá riziko preklzu či šmyku a tiež neprovokujete trakčnú kontrolu. Zároveň pomôžete autu k lepšiemu záberu a jemnejšiemu dávkovaniu výkonu auta na povrch cesty.


9) Keď sa už v meste šmýkate priamo na obrubník, natočte volant smerom k nemu, ochránite tak nie len disk, ale aj nápravu.


10) Majte vždy dostatok nemrznúcej zmesi pre ostrekovače, hodí sa aj náhradná v kufri. Posolené a špinavé cesty si vynucujú použitie ostrekovačov veľmi často. Ak pre špinavé okno nevidíte, zbytočne riskujete! Dobrý výhľad je prvok aktívnej bezpečnosti každého uvedomelého vodiča.


11) Keď sa už dostanete do šmyku, vždy sa pozerajte tam kde chcete ísť, nie na prekážku, ktorej sa chcete vyhnúť.


12) Na zasnežených klzkých cestách nepoužívajte tempomat.


13) Ak idete na hory, nezabudnite mať pripravené reťaze a tiež občerstvenie a teplú deku v aute. Buďte vždy pripravení aj na to, že budete niekde musieť čakať na pomoc. Nasadenie reťazí je dobré nacvičiť si už doma. Ušetríte si kopec stresu v situácii na zasneženej ceste.

Ak Vám ešte chýba nejaká informácia k jazde v zime, dajte nám vedieť, radi zodpovieme ďalšie Vaše otázky.


Prajeme Vám krásne a pokojné predvianočné dni :-)

926 views0 comments

Comments


bottom of page