ŠTATISTIKY NEHODOVOSTI MOTOCYKLISTOV

Po Európe jazdí približne 23 miliónov motoriek, ktoré ročne spôsobia až 4 500 smrteľných nehôd.

Najviac motoriek jazdí v Taliansku. V talianskych mestách je malá motorka bežným dopravným prostriedkom, ktorý nahrádza u väčšiny ľudí autá. Ďalšími tradičnými motorkárskymi krajinami sú Nemecko, Francúzsko a Španielsko.

 

Krajina                  Počet motoriek

Taliansko                6 500 000

Nemecko                3 800 000

Španielsko              2 900 000

Francúzsko            1 700 000

Grécko                    1 600 000

 

Viac ako polovica motoriek v Európe má objem valcov viac ako 700 cm3. Neplatí teda, že väčšina motoriek sú malé mopedy v európskych mestách. 


Priemerne v Európe vychádza ročne jedna smrteľná nehoda na 5000 motoriek. Čísla sa však veľmi líšia v rôznych krajinách. Kým Švajčiarsko, Holandsko, alebo Dánsko s jednou smrteľnou nehodou na viac ako 10 000 motoriek patria medzi najbezpečnejšie krajiny, také Slovensko s jednou fatálnou nehodou na 2 - 3 tisíc motoriek je siedmou najnebezpečnejšou krajinou v Európe.

Predbehli nás už len Lotyšsko, Francúzsko, Portugalsko, Poľsko, Írsko a Chorvátsko. Práve naša obľúbená turistická destinícia je krajina s najväčším počtom úmrtí na motorkách v Európe.

 

Jednou z najčastejších príčin nehody je zlý stav vozovky. Najhoršie cesty v Európe sú v Grécku, Belgicku, Španielsku, Taliansku a Francúzsku, najlepšie v Nemecku, Holandsku, Nórsku, Veľkej Británii a Dánsku.


Najčastejšie sa nehody stávajú pri nedaní prednosti v jazde sprava, pri vychádzaní z benzínovej pumpy, pri odbáčaní vľavo, keď auto nedá prednosť rovno idúcej motorke a podobne.

 

Jazda na motorke je evidentne omnoho nebezpečnejšia ako jazda autom. O to s väčším rešpektom je potrebné k jazde pristupovať. V roku 2019 zomrelo na slovenských cestách 21 motorkárov a podľa priebežného vývoja nehodovosti v tomto roku výsledok za rok 2020 nebude oveľa priaznivejší. 

 

Najlepšia prevencia nehôd a škôd na motorke je bezpečná defenzívna jazda, nepodceňovanie rizík, nepreceňovanie svojich schopností a samozrejme nácvik správnych reakcií v prípade krízových situácií na cestách.

Keď už k nehode dôjde, tak väčšinu problémov v súvislosti so škodou na motorke Vám vyrieši poistenie motorky prostredníctvom asistenčnej služby.

 

Dávajte si pozor na cestách a užívajte kilometre.

Martin Šimko, Poistenie.sk

 

 

Ďalšie zaujímavé články

Poistenie motorky
x
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní sa môžete bližšie informovať na adrese: ochrana údajov OK