RADY PRE VODIČOV A CYKLISTOV NA SPOLOČNEJ CESTE

Pripravili sme pre vás praktické rady, aby sa vodiči a cyklisti delili o naše cesty naozaj bezpečne. 

- Ako by mal jazdiť cyklista – pomedzi autá

- Ako by mali jazdiť vodiči – pomedzi cyklistov

 

CYKLISTA V PREMÁVKE NA CESTE:

Pokiaľ sa dá, cyklista by mal jazdiť najmä po cestách, nie po chodníkoch. 


Zásady bezpečnej jazdy, ktoré by mal každý cyklista aplikovať pri jazde po ceste: 

 • SPRÁVNE SA POZERAŤ  - Sledovať premávku aj viac vpredu – nielen pred svojím predným kolesom. Čím viac vidím, tým lepšie viem predvídať, čo mi hrozí a pripraviť sa na to.

 • JAZDIŤ ČITATEĽNE – Jazdiť čo najviac priamočiaro, aby bola jazda predvídateľná pre vodičov. Ak sa dá, držať sa čo najviac na pravej strane pruhu.

 • Myslieť na MŔTVE UHLY veľkých áut (kamióny, cisterny...), vodič nás nemusí vidieť. Ak sa dá, jazdiť tak, aby sme v spätnom zrkadle vždy videli oči vodiča. 

 • KOMUNIKOVAŤ - Včas upozorniť na odbáčanie. Ak vidím jamu, ktorej sa musím vyhnúť, urobím tak čo najviac v predstihu (nie náhle pred prekážkou) a pokiaľ sa dá, upozorním premávku za sebou. Všímam si očný kontakt – keď ma vodič vidí, nehrozí mi od neho riziko.

 • PREDVÍDAŤ - Myslieť aj za iných – predvídať riziká, ktoré mi od ostatných hrozia a byť pripravený ich riešiť – prispôsobiť tomu jazdu. Pred každým neočakávaným manévrom (vyhnutie sa jame, a pod.) sa snažím skontrolovať situáciu či to je bezpečné. 

 • JAZDIŤ OHĽADUPLNE - Ak sme viacerí cyklisti, jazdíme za sebou. Tak ako aj pre vodičov, aj tu platí – jazdíme tak, ako chceme aby jazdili ostatní. Všetci robíme chyby a treba s tým rátať.

 • DBAŤ NA VIDITEĽNOSŤ – Jazdiť so správnym svietením, vrátane reflexných prvkov, aby ma vodiči videli už z diaľky.

 

VODIČ V PREMÁVKE S CYKLISTAMI:

Vodiči - naučme sa zdieľať cestu – cyklista nie je prekážka na ceste, je to riadny účastník. Bicykel je tiež dopravný prostriedok. 

 

Zásady bezpečnej jazdy áut pri zdieľaní cesty s cyklistami:

 • RIZIKO ZRANENIA - Uvedomme si, že cyklisti sú zraniteľnejší, nechajme im aj sebe dosť priestoru.

 • POHĽAD – Aplikujme očný kontakt – všímajme si či nás cyklista vidí alebo aj počuje (ak má slúchadlá a približujem sa ako vodič zozadu, nemusí o mne vedieť). Keď ma vidí, neprekvapí ma.

 • SÚSTREDENOSŤ - V meste buďme vždy plne sústredení (neberieme tel. do ruky) – aj sekunda nepozornosti môže znamenať zmenu v premávke, na kt. už nestihnem zareagovať. Pri strete s cyklistom môže mať aj krátka nepozornosť naozaj zlé dôsledky.

 • OHĽADUPLNOSŤ - Vyskúšajme si to niekedy ako cyklista, budeme mať oveľa lepšie porozumenie k ich jazdeniu po ceste.

 • POZOR PRI OTVÁRANÍ DVERÍ - Vždy pri vystupovaní z auta popri ceste v meste, pozrime najprv do spätného zrkadla – kolízie cyklistu o dvere autá sa naozaj stávajú a môžu z toho vzniknúť nepríjemné zranenia pre cyklistu.

 

VODIČ PRI PREDBIEHANÍ CYKLISTU: 


Pri predbiehaní cyklistu na ceste je potrebné dbať na nasledovné:

 • DOSTATOK PRIESTORU - Nechajme im dostatok priestoru (nelepiť sa). Aj keď náš zákon nedefinuje presnú vzdialenosť, ohľaduplnosť a slušnosť „káže“ predbehnúť cez pruh so smerovkou riadne, ako pri predbiehaní áut.

 • PREDVÍDAVOSŤ  - Sledujme signály cyklistov - môžu chcieť odbočiť aj doľava – buďte pripravený včas zareagovať.

 • SPRÁVNY POHĽAD - Pozerajme ďalej pred cyklistov – všímajme si možné prekážky v ich ceste, ktorým sa budú chcieť vyhnúť (kanál, jama, zvlnený asfalt...). Myslime na to a nelepme sa tesne za nich.

 • OHĽADUPLNOSŤ - Ak ide v protismere auto, neriskujme, počkajme s predbiehaním. Neriskujme predbiehanie v tesnej blízkosti k cyklistovi, aby sme sa zmestili spolu do jedného pruhu. Nepredbiehajte v zákrute ani v križovatke

 

Na záver snáď už len pripomenieme:
Bez ohľadu na to na akom dopravnom prostriedku jazdíme, mali by sme jazdiť vždy ohľaduplne, predvídavo a slušne. 
Všetci robíme chyby, tak si na ne nechajme priestor. 

Ďalšie zaujímavé články

x
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní sa môžete bližšie informovať na adrese: ochrana údajov OK