MOTORKÁRI, MÁTE V PORIADKU PNEUMATIKY?

Moto pneumatiky. Jedna z najdiskutovanejších tém.

Prečo im dôkladne a pravidelne venovať pozornosť?

Sú to jediné, čo motorku spája s cestou.

Styčná plocha je dramaticky nižšia ako pri aute, bavíme sa približne len o veľkosti platobnej karty!


A na čo sa teda zamerať?

Správny ROZMER

So širšou pneu, ako je určená, nezískaš viac gripu. Zmeníš jej obvodový profil a fungovať to nebude. Širšia pneu na užšom ráfiku sa zdeformuje, v určitých bodoch môže znamenať dramaticky nižšiu styčnú plochu. Naviac riskuješ problém v prípade poistnej udalosti/nehody. 

Správny TLAK

Meriame ZA STUDENA, pretože už po pár km na čerpačku sa tlak zvýši a meranie je nepresné. Zahriata pneu má o cca. 2-4 desatiny baru viac ako studená. Pri jazde po okreskách v žiadnom prípade nepodfukujeme, pretože nie, nedrží lepšie :-) Jazdou po okreskách je nemožné dostať do pneu toľko tepla, aby bolo treba podfukovať pneu ako na okruhu.

Tlak meriame PRAVIDELNE, ideálne pred každou jazdou. Nižší alebo vyšší tlak dramaticky negatívne ovplyvňuje jazdné vlastnosti!

Pneu plníme VZDUCHOM, nie dusíkom.

Tepelná rozťažnosť vzduchu je pre správne fungovanie moto pneu naozaj potrebná.

OPOTREBENIE

Nemeriame tak hĺbkou dezénu, ale predovšetkým tvarom obvodového profilu. Ak má pneu vyjazdené plôšky a hrany, je zrelá do koša. S takto opotrebovanými pneu je motorka horšie ovládateľná a prechod cez hrany môže spôsobiť nečakaný pád bez varovania.

Správny VÝBER

Naháč strednej triedy naozaj nepotrebuje superšportové ani okruhové pneu, pretože konštrukcia a geometria motorky je stavaná na určitú kategóriu pneu. Naviac dnešné moderné sport-touring pneu toho znesú až-až a štandardné moderné športové pneu sú vhodné aj pre hobby okruhového jazdca.

VEK pneu

Ak sú dobre skladované, tak aj keď 4 roky stará pneu sa dá považovať za novú, odporúčame nakupovať od renomovaných predajcov ideálne do 2 rokov od výroby pneu. Vek sa dozvieš z boku pneu, kde je v ovále uvedené štvorčíslie, ktoré predstavuje týždeň a rok výroby, teda napr. 2419 znamená, že pneu bola vyrobená v 24-tom týždni roku 2019.

ZÁBEH nových pneu

Prvých pár kilometrov opatrne, nová pneumatika sa potrebuje predovšetkým riadne zahriať predtým, ako poskytne plnú priľnavosť.

Šmirgel naozaj nie je to, čo potrebuješ :-)


Peťo Cigánik

Inštruktor Motoškoly

P.S.: Klikni na tlačidlo a stiahni si našu prehľadnú infografiku.

 

Ďalšie zaujímavé články

Stiahni si infografiku
x
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní sa môžete bližšie informovať na adrese: ochrana údajov OK