OPLATÍ SA MI NEDBAŤ NA BEZPEČNOSŤ?

Článok vznikol v spolupráci s Poistenie.sk.

Nešťastné udalosti posledných rokov z Francúzska, Nemecka a Anglicka nám pripomínajú, že auto môže byť veľmi nebezpečnou zbraňou. Tou sa môže stať nie len v rukách šialenca, ale aj neskúseného a nezodpovedného vodiča. Je preto nesmierne dôležité, aby sa každý vodič naplno venoval jazde a hlavne aby bol aj pripravený riešiť krízové situácie.

Z minuloročných štatistík Ministerstva vnútra vyplýva, že väčšina dopravných nehôd sa na Slovensku stáva z dôvodu nedostatočnej pozornosti, ktorú vodič venuje riadeniu a nezvládnutiu techniky jazdy. Približne tri z piatich nehôd končia zranením, alebo smrťou.

Tento fakt si neradi pripúšťame, je však nevyhnutné byť na podobné situácie pripravený. V našej praxi sa s nehodami a neschopnosťou správne sa zachovať v danej situácii stretávame až príliš často. Preto odporúčame každému zodpovednému vodičovi popremýšľať nad nasledovným:

1. Poistenie auta

Každé auto musí byť zo zákona poistené takzvaným Povinným zmluvným poistením. Vzťahuje sa na škody, ktoré spôsobíte tretím osobám. Ak teda spôsobíte škodu na aute, zdraví, alebo inom majetku, poisťovňa preplatí poškodenému náhradu.

Keď sa dve autá zrazia, tak je väčšinou jedno na vine. Z jeho poistenia je preplatená škoda druhému. Lenže škodca nedostane nič. Iba, že by mal havarijné poistenie. Z toho vyplýva, že je lepšie nebyť škodca - vinník nehody, či už preto, aby vám poisťovňa škodu preplatila a tiež, aby vám nezvyšovala poistné.

Kvalitné poistenie je užitočné aj z iných dôvodov. Poisťovňa, s ktorou máte zmluvný vzťah, nielen, že škodu preplatí, ale v prípade neoprávnených nárokov vás zastúpi na súde a bráni vaše práva. 

2. Škola šmyku

Veľmi častou príčinou dopravných nehôd je nezvládnutie samotnej jazdy. Vo vyhláške sa píše, že "vodič je povinný prispôsobiť rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky". Táto mantra chráni cestárov a správu ciest pred akoukoľvek zodpovednosťou za stav vozovky. Nepomôže vám to však v krízovej situácii. Tam pomôže len dobré auto a schopnosť ovládať ho.

3. Kurz prvej pomoci

V autoškole nás učili veľmi vágnym spôsobom podávať prvú pomoc, preto je ideálne si kurz zopakovať. Nikdy neviete, kedy budete musieť zastaviť krvácanie ako účastník dopravnej nehody, alebo ako okoloidúci chodec.

 

Martin Šimko - Poistenie.sk

Ďalšie zaujímavé články

PZP na Poistenie.sk
x
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní sa môžete bližšie informovať na adrese: ochrana údajov OK