NAUČTE SVOJE DIEŤA AKO (NE)PRECHÁDZAŤ CEZ CESTU

Odštartovali ste nový školský rok a rozmýšľate či ste na niečo nezabudli? Možno aj áno... Rozprávali ste sa už so svojím dieťaťom o jeho bezpečnosti na cestách a priechodoch pre chodcov?

So začínajúcim sa školským rokom sa zvyšuje aj riziko spojené s pohybom detí popri cestách. V porovnaní s dospelými totiž nemajú rovnakú schopnosť posúdiť vzdialenosti, rýchlosť a pôvod hluku.

„Deti nemajú dostatočne vyvinuté periférne videnie, ktoré je akýmsi výstražným systémom, ktorý nás upozorňuje na pohyb, farby a svetlo. Tiež nedokážu odhadnúť rýchlosť blížiaceho sa vozidla,“ upozorňuje inštruktor Peter Krištín, a dodáva: „V niektorých štátoch existuje výstražná čiara, ktorá je namaľovaná na vozovke pred priechodom pre chodcov. Ak je auto ešte za touto čiarou, je to znamenie pre dieťa, že stihne bezpečne prejsť cez na druhú stranu. Táto výrazná pomôcka nielen pre detských chodcov však u nás zatiaľ abstinuje.“

Aj preto je najlepšie deti naučiť chodiť vždy len po chodníku a prechádzať cez cestu iba v prípade, že nejdú žiadne autá. Taktiež je dôležité, aby deti nielen dobre videli, ale aj boli videné. V žiadnom prípade by nemali prechádzať cez cestu v miestach husto zaparkovaných vozidiel alebo v zákrutách.

Hravou formou si s deťmi zopakujte správne prechádzanie cez cestu a nemajte strach podrobiť kritike dospelákov prechádzajúcich na červenú. Na záver si vymeňte úlohy a poproste dieťa, nech vám pomôže pri prechádzaní cez cestu.

 

Základné body prechádzania cez cestu, bez ohľadu na to, či je prechod riadený svetelnou signalizáciou, alebo nie:

1. pri priechode sa vždy zastavte min. na vzdialenosť kroku od obrubníka, aj v prípade, ak je jasné, že cesta je prázdna

2. na každú stranu cesty sa pozrite 2x a v prípade, že sa neblíži vozidlo, vstúpte na vozovku (nezabúdajte na motocykle a bicykle) 

3. cez cestu prechádzame kolmo, vždy najkratšou cestou

4. ideme krokom, nebežíme. Počas prechádzania sa nezastavujeme, priebežne kontrolujeme, či sa situácia nezmenila a neprichádza nič.

Najmenšie deti sú často najzraniteľnejšie. Platí to aj v tomto prípade. Okrem už spomínanej prevencie treba venovať zvýšenú pozornosť ich oblečeniu. Deti by mali byť pestro oblečené, aby nesplývali s okolím. Treba myslieť aj na reflexné prvky, ktoré ich robia viditeľnejšími. „Za zníženej viditeľnosti, ktorú so sebou často prináša babie leto a jeseň, zohrávajú reflexné prvky veľkú úlohu,“ upozorňuje Peter Krištín, „jednoznačne však odporúčam kvalitné certifikované reflexné prvky, lebo mnohokrát v obchodoch predávajú prvky, ktoré sa tvária, že sú reflexné, ale v skutočnosti je to obyčajná šedá farba, ktorá sa trbliece, ale neodráža svetlo. Treba dať pozor aj na umiestnenie týchto prvkov. Niekedy sa totiž stáva, že sa nachádzajú na mieste, ktoré sa pri určitých pohyboch prekryje či zakryje a nie je viditeľné.“

Ďalšie zaujímavé články

x
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní sa môžete bližšie informovať na adrese: ochrana údajov OK