NA ČO SI DÁVAŤ POZOR PRI POŽIČIAVANÍ ÁUT

Je tu obdobie dovoleniek, s ktorým súvisí aj zapožičiavanie áut. Do niektorých destinácií sa totiž nedá alebo neoplatí cestovať vlastným vozidlom. Pri prenájme auta z autopožičovne však platí niekoľko pravidiel. Mnohí, vrátane mňa sa totiž už pri vypožičaní auta popálili. Preto ak sa chystáte prenajímať na dovolenku auto, čítajte pozorne a poučte sa z chýb iných.

Ja som sa popálil pri požičiavaní auta v Portugalsku. Auto som si objednal a aj zaplatil vopred cez internet. Čo by sa mohlo pokaziť? Všetko prebiehalo v poriadku až do momentu, keď si potrebovali stiahnuť z platobnej karty zálohu. Problém nebol so zostatkom na účte, ale s typom karty. Spoločnosť požadovala kreditnú kartu a nie debetnú, ktorá je v našich končinách bežná. Jednoducho s debetnou kartou nebolo možné vytvoriť zálohu, hotovosť odmietli tiež. Použiť sa nedala ani karta inej osoby, pretože spoločnosť akceptuje kartu len na vaše meno. Najväčší problém bol však v tom, že samotný prenájom bol už zaplatený. Autopožičovňa mi však peniaze nemohla vrátiť pretože celý proces šiel cez sprostredkovateľskú firmu. Neostávalo mi teda nič iné než prenajať iné auto v inej požičovni.

Našťastie lokálna autopožičovňa mi bola ochotná prenajať auto aj s debetnou kartou. Musel som však vziať plné krytie. Samotné poistenie však stálo viac, ako prenájom auta. Napriek tomu ho vždy odporúčam. Nemusíte sa totiž strachovať o to, že vrátite poškodené auto. Plné krytie dokonca počíta aj s možnosťou krádeže.

Nepríjemnú skúsenosť s požičiavaním auta mal aj účastník nášho tréningu Adam. Ten si požičal auto na Islande, za plné krytie však nepriplácal. Pracovníci sa ho snažili nahovoriť aspoň na dodatočné poistenie čelného skla, pretože na šotolinových cestách Islandu je rozbité sklo celkom bežné. Adam však vedel, že sa bude zdržiavať v okolí Reykjaviku na dobrých cestách, tak odmietol. „Keď sme odovzdali auto 1,5 hodiny pred odletom, dvaja pracovníci prišli preskúmať auto so zrkadlom,  aby videli na podvozok auta! Našli malý škrabanec na spodnej časti predného nárazníku, ktorý tam bol s najväčšou pravdepodobnosťou ešte predtým. Neviem o tom, že by sme prešli cez nejaký kameň alebo čokoľvek, čo by mohlo spôsobiť škrabanec. Potom nám povedali, že malý škrabanec na Opel Corsa nás bude stáť 400 eur! Museli sme stihnúť let, tak sme zaplatili. Pritom škrabanec bol tak schovaný, že som sa musel skrčiť pod auto, aby som ho videl. Preto som nemal žiadny dôkaz, že tam bol už predtým. Pri preberaní som totiž kontroloval najmä okná, svetlá, nárazníky a ostatné viditeľné časti.“ Vyspovedal sa nám Adam, pre ktorého to bola najhoršia skúsenosť s prenájmom auta a pritom si ich požičiava pravidelne.

Pri požičiavaní od neznámej autopožičovne buďte ešte opatrnejší. Odporúčam vyhľadať hodnotenie ostatných klientov. Niektoré spoločnosti si totiž účtujú skryté poplatky a snažia sa z klienta vylákať čo najviac peňazí. Auto je dobré vrátiť plne natankované a primerane čisté. Neznamená to, že sa musí lesknúť, ale blato by určite nemalo byť až na streche a ani v interiéri. Tiež ho vráťte v dohodnutý čas. Ak ho vrátite aj o pár minút neskôr, spoločnosť vám môže naúčtovať sumu za celý deň.

Pri vytváraní depozitu počítajte s tým, že niektoré spoločnosti budú držať zálohu v hodnote stoviek eur aj týždeň po vrátení auta.

 

5 tipov na čo si dať pozor pri požičiavaní auta:

 

1) Pred prevzatím ho dôkladne skontrolujte, každé poškodenie exteriéru a interiéru musí byť zdokumentované v preberacom protokole.

 

2) Zistite aké typy platobných kariet prijíma autopožičovňa (v niektorých krajinách akceptujú len kreditné karty, ktoré nie sú u nás veľmi rozšírené).

 

3) Napriek cene radšej voľte plné poistenie (odpadávajú tak starosti s prípadným poškodením alebo krádežou).

 

4) Ak chcete šoférovať dvaja, tak myslite na to, že za druhého vodiča sa zvyčajne pripláca.

 

5) Auto vráťte včas, dotankované a primerane čisté.

 

Oliver Teknös, Inštruktor SuperDRIVE

Ďalšie zaujímavé články

x
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní sa môžete bližšie informovať na adrese: ochrana údajov OK