Môžem voziť dieťa v aute na sedadle spolujazdca?

Ako správne voziť deti, keď vyrastú z vajíčka? Väčšina rodičov vozí svoje deti vo vajíčku práve na sedadle spolujazdca proti smeru jazdy. Samozrejme, vypnutie airbagu je nutnosťou. 
Čo ale potom, keď už deti vyrastú a je treba väčšiu sedačku? Môžeme aj väčšiu sedačku voziť vpredu na sedadle spolujazdca a otočenú v smere jazdy?

Odpoveď sme pre vás pripravili v dvoch častiach: 

1/ V ktorom smere jazdy voziť deti po vyrastení z vajíčka (skupina 0, 0-13 kg)?

2/ Môžem umiestniť autosedačku na sedadlo spolujazdca?

 

1/ V ktorom smere jazdy voziť deti po vyrastení z vajíčka (skupina 0, 0-13 kg)? 


Sedačky v skupine I a II (teda od 9 kg – 18/25 kg) sa dajú kúpiť aj také, ktoré sa upevňujú proti smeru jazdy aj v smere jazdy. 
My odporúčame voziť deti čo najdlhšie proti smeru jazdy a teda kúpiť ďalšiu sedačku tohto typu.

Prečo? 
Pre bezpečnosť samotných detí!
Jeden dôvod za všetky je ten, že u malých detí je hlava pomerne väčšia k zvyšku tela a jeho krčné svalstvo či chrbtica ešte nie sú dostatočne silné, aby bez následkov zniesli preťaženie v prípade hoci aj menšieho nárazu.
A tu je práve dôležité si uvedomiť, že toto preťaženie pôsobiace na telo (najmä krk a chrbát) dieťaťa je oveľa nebezpečnejšie, keď dieťa sedí v smere jazdy. Pri náraze funguje kynetika tak, že telo pokračuje v smere jazdy, pokiaľ ho nezadrží pás, potom „pokračuje“ len hlava, ktorú by mal udržať krk, no ten je na to ešte príliš slabý a riziko vážneho zranenia krčných väzov je veľmi vysoké. 
Naopak, keď dieťa cestuje proti smeru jazdy a dôjde k takému nárazu, tak to preťaženie ho zatlačí do sedačky (nie od sedačky) a v nej sú hlava, krk aj chrbát ochránené samotnou sedačkou. 

 

2/ Môžem umiestniť autosedačku na sedadlo spolujazdca?

 

Tu je naša odpoveď: čím neskôr začne dieťa jazdiť vpredu, tým lepšie. 
Legislatíva toto nezakazuje, no my to neodporúčame. 
Ale ešte dôležitejšie ako naše odporúčanie je zistiť čo na tento nápad hovorí to konkrétne auto, v ktorom deti vozíme. Každé auto má vo svojom manuáli popis a často aj grafické znázornenie, na ktoré sedadlá odporúčajú dávať ktoré sedačky a na ktoré nie. Preto je veľmi dôležité prečítať si manuál k vlastnému autu. Niektoré autá (väčšie) sedačky na sedadle spolujazdca povoľujú, iné jednoznačne nie. Je to v autách znázornené pomerne prehľadne a zrozumiteľne, len si treba dať námahu a manuál si prečítať. 
Takže toto nie je otázka názoru či legislatívy, je to otázka technickej špecifikácie každého auta.
Rodičia radi vozia deti na sedadle vedľa seba, lebo to je praktické, môžu mu podať jedlo, hračku, môžu sa na neho usmievať a rozprávať sa s ním. Toto všetko je pekné, ale môže to vyjsť „draho“, keď nastane ten moment, ktorý nikto nechce. Keď nastane náraz.

 

 

Zdroj foto: istockphoto

Ďalšie zaujímavé články

x
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní sa môžete bližšie informovať na adrese: ochrana údajov OK