Termíny na 2022 zverejníme v januári. Veríme, že nám to situácia dovolí a budeme môcť tréningy realizovať od konca januára. Tešíme sa na Vás!

JAZDA V DAŽDI NA MOTORKE

Dážď. Postrach mnohých motorkárov. Ako ho zvládnuť bez stresu a v bezpečí?

OBLEČENIE

Správne oblečenie znamená sústredenosť.

Premočené telo a chlad ti na pohodlí a sústredenosti nepridá. Ak nemáš kvalitné membránové nepremokavé oblečenie, tak minimálne kvalitný nepremok treba mať so sebou.

Takisto aj kvalitné rukavice a topánky. Byť kompletne v suchu a v pohodlí aj počas jazdy v daždi vie prispieť k vyššej sústredenosti na jazdu a teda k vyššej bezpečnosti.

BYŤ VIDENÝ.

Ako aj ty, tak aj ostatní účastníci premávky majú za dažďa zhoršené podmienky viditeľnosti, naviac motorku nie všetci účastníci premávky v daždi čakajú. Reflexné prvky prídu vhod, neónový nepremok je ideálny.

Diaľkové svetlá nepoužívaj s dojmom, že ťa je lepšie vidieť. Znemožníš tým ostatným účastníkom výhľad a odhad tvojej rýchlosti. Za autami si v daždi nechávaj značne väčšie rozostupy ako za sucha.

PLYNULOSŤ

To, že prší, ešte neznamená, že treba ísť prehnane pomaly. Aj v daždi to ide svižne, no plynulá a jemná práca s plynom a na brzdách je základ úspechu! Ucukaná motorka na plyne v daždi ti môže spôsobiť problém a nielen v zákrute.

PREDVÍDAŤ

a byť PRIPRAVENÝ. Nezabúdaj, že brzdná dráha sa predlžuje, maximálny možný náklon sa znižuje a viditeľnosť nečistôt a nerovností ciest je zhoršená. Na to treba myslieť a jazdu tomu prispôsobiť, jazdi s omnoho väčšou rezervou ako za sucha. Brzdiť v daždi treba skôr a citlivo.

VÝHĽAD

Zarosená prilba nie je to, čo práve potrebuješ. Ak nemáš Pinlock (systém plexiskla obmedzujúci rosenie prilby v daždi a pri nižších teplotách), prilbu si minimálne málinko pootvor, aby sa plexi nerosilo, aj za tú cenu, že nejakú vodu budeš mať na tvári.

Mysli aj za ostaných a predvídaj všetky riziká, budeš lepšie pripravený skôr zareagovať.

 

Peťo Cigánik

Inštruktor motoškoly

Ďalšie zaujímavé články

x
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní sa môžete bližšie informovať na adrese: ochrana údajov OK