AKO V HORÚČAVÁCH NEPRECHLADNÚŤ?

Je to divné, ale viacero ľudí v tieto dni dokáže prechladnúť, ochorieť a miesto dovolenky čerpajú PN. Ako je to možné, keď vonku je cez deň slušne cez 30 a v noci nie menej než 20°C?

Na vine je klíma, presnejšie jej zlé nastavenie.

Mnohí seba aj posádku vystavujú doslova šokovej terapii. Teploty nad 30°C robia z auta každej farby objekt, v ktorom je zrazu aj cez 40°C. Najlogickejšie riešenie je podľa mnohých teplota na minimum. Áno, ale doslova len na pár minút. Vychlaďte rýchlo vnútro a potom to nastavte správne. Inak je to veľmi nebezpečné.

Naše telo nie je pripravené na dlhodobé tepelné šoky. Na rozdiely väčšie než +/- 10°C reaguje slabší organizmus ochorením. Časté striedanie prostredí sa podpisuje aj na dlhodobom zdraví silnejších jedincov.

Použiť klimatizáciu pre lepšiu koncentráciu a pohodlie pri cestovaní je fajn. Ale nie spôsobom chladničky - čím viac je vonku, tým menej mám vnútri.

Ako na to?

Optimálne je nastaviť klímu o max 5°C nižšie, ako je vonku. Vyskúšajte to a zistíte, že vzduch z vetrákov bude stále dosť chladný, no nie ľadový. Ak totiž chcete dostať v aute s automatickou klímou teplotu na laboratórnych 21°C, vzduch z vetrákov nebude mať ani 19...

Ak sa dokážete držať pravidla o 5, max. 7 stupňov menej, minimalizujete riziko teplotného šoku a prechladnutia celého tela či niektorých svalov.

Autá majú možnosť nastaviť klímu v rozahu 16 - 28°C. Nie je pravda, že teploty nad 21°C sú určené len na zohrievanie interiéru v zime. Aj v lete má zmysel nastaviť si klímu na 25-28°C, pokiaľ teplomer vonku ukazuje viac než 30 - 35°C. Ocení to nie len váš organizmus, ale aj vaše deti a starší spolucestujúci.

 

Klíma je veľký pomocník, ak ju používate správne. Nerobte si z auta chladničku a zo seba stále chorého ;-)

Ďalšie zaujímavé články

x
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní sa môžete bližšie informovať na adrese: ochrana údajov OK