AKO JAZDIŤ DEFENZÍVNE A ZÁROVEŇ EKONOMICKY?

Pojem „defenzívna jazda“ je pre väčšinu vodičov veľká neznáma. Už z názvu je každému jasné, že defenzívna jazda bude opakom jazdy agresívnej. Znamená to, že defenzívni vodiči jazdia pomaly, výlučne v pravom jazdnom pruhu a bránia v plynulosti cestnej premávky?

Určite nie. Naopak, je to taký spôsob jazdy, ktorý pomocou dodržiavania konkrétnych pravidiel minimalizuje riziko vzniku dopravnej nehody a zvyšuje plynulosť premávky pre všetkých

 

VIDEO: Ako prebieha tréning defenzívnej jazdy

Prehrať video

Pred samotným objasnením toho, čo sa za takýmto spôsobom jazdy skrýva, sa najprv poďme pozrieť trochu do histórie.

Tento spôsob jazdy vznikol približne v 50. rokoch minulého storočia. Za jeho kolísku sa považuje USA, Austrália a Británia, odkiaľ sa postupne začal šíriť do zvyšku západnej Európy.

Jedným z priekopníkov a zároveň jeho šíriteľom bol pán Smith z USA (mimochodom, veľký nadšenec motoriek a rýchlej jazdy), ktorý si ako inštruktor v autoškole začal robiť poznámky o chybách jeho žiakov počas ich jázd, ako aj o chybách ostatných vodičov v premávke.

Keď si po skončení vojny vo Vietname porovnal počet padlých vojakov so štatistikou ľudí, ktorí zomreli v dôsledku dopravných nehôd za porovnateľné obdobie, s hrôzou zistil, že na cestách zomrelo oveľa viac ľudí ako vo vojne. To bol jeden z impulzov, ktorý ho inšpiroval k vytvoreniu prvých pravidiel defenzívnej jazdy.

 

Tak vznikol jeden z prvých systémov výučby defenzívnej jazdy na svete. USA, Austrália a Veľká Británia patria medzi krajiny s najnižším podielom dopravných nehôd na počet odjazdených kilometrov. Vďačia za to práve premyslenému doplnkovému systému vzdelávania vodičov, kam okrem školy šmyku patrí práve defenzívna jazda.

Jedným zo základných pravidiel je udržiavanie pozornosti.

Mnohí vodiči pri opise nehody argumentujú: „To druhé auto som nevidel.“

Bolo to druhé auto neviditeľné?

Nie. Odpoveďou je nepozornosť. Mnohí vodiči sú počas jazdy nepozorní, nesústredení alebo nedostatočne vnímajú priestor okolo seba. V momente nehody nemajú prehľad, čo sa okolo nich deje. Kto je vedľa nich, kto je za nimi. Mohli by sme to prirovnať k chirurgovi, ktorý počas operácie telefonuje, alebo číta noviny. Asi by ste sa nedali takému doktorovi operovať :-)

 

Byť pozorný znamená:

- vidieť a vnímať celý priestor

- rozlišovať menej a viac nebezpečné objekty v premávke

- predvídať každé nebezpečenstvo, ktoré na nás na cestách neustále číha 

- nezľaknúť sa a byť pripravený okamžite reagovať a vyhnúť sa tak nehodám

 

Defenzívny vodič je taký, ktorý dokáže čítať premávku, predvída správanie ostatných vodičov, vníma ich jazdný štýl a vďaka tomu robí úkony, ktoré mu umožňujú vyhnúť sa dopravnej nehode. Znie to možno utopicky, pretože si mnohí myslia, že je veľmi ťažké vyhnúť sa nehode, ktorú sme nespôsobili.

Ale boli by ste prekvapení, koľkým nehodám je možné zabrániť aj napriek tomu, že vina je očividne na strane druhého vodiča.

Opäť jednoduchá definícia:

Čo je to dopravná nehoda?

Laicky môžeme povedať, že dopravnou nehodou je, keď sa v rovnakom čase na rovnakom mieste stretnú dva alebo viaceré objekty (v našom prípade autá). Stačí teda nebyť na rovnakom mieste v rovnakom čase spolu s iným autom (predmetom) a nemôžeme nabúrať.

To sa naozaj dá! Chceli by ste sa to naučiť?

Tréningy organizujeme pre firmy na Slovensku aj v Čechách. Navrhnite aj vo Vašej spoločnosti, aby niečo urobili pre Vašu bezpečnosť. Že na tom vo výsledku získa celá firma vysvetľuje Lucia vo videu vyššie.

 

Ďalšie zaujímavé články

x
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní sa môžete bližšie informovať na adrese: ochrana údajov OK