5 ZÁKLADNÝCH PRAVIDIEL AKO JAZDIŤ V HMLE

Slnečné počasie so suchými a bezpečnými cestami sú na tento rok definitívne preč. Čaká nás farebná jeseň s romantickými mliečnymi hmlami, ktoré sú však nočnou morou väčšiny vodičov. Tie jesenné v spojení s mokrou vozovkou, poľadovicou či prvým snehom sú považované za najnebezpečnejšie podmienky pre jazdu. Ako sa s nimi vysporiadať?

Pozor na rýchlosť

Jedným z najdôležitejších pravidiel je znížiť rýchlosť jazdy. „Znie to možno neuveriteľne, ale je dokázané, že ľudia podvedome v hmle zrýchľujú, čím riziko nezvládnutia vozidla narastá,“ upozorňuje inštruktor školy bezpečnej jazdy SuperDrive Peter Krištín. „Hmla totiž vytvára optickú ilúziu, vďaka ktorej máme pocit, že ideme pomaly a začneme podvedome byť nervóznejší a zrýchľovať. V tomto momente je najdôležitejšia pravidelná kontrola rýchlosti auta na tachometri,“ dodáva.

Svietenie, základ bezpečnej jazdy

Svietenie patrí medzi ďalší bod, na ktorý si treba dať pozor. Celoročná jazda zo zapnutými svetlami je na Slovensku povinná, avšak nikdy nie je taká nevyhnutná ako v hmlistom počasí. V prípade jesenného počasia ide najmä o to byť videný. Počas jazdy v hmle uprednostňujte používanie denných, stretávacích svetiel. Svetlo diaľkových svetiel sa odráža od drobných kvapiek vody, ktoré tvoria hmlu a tým vzniká vizuálna clona, cez ktorú dobre nevidíme. Výraznou pomocou sú aj hmlové svetlá, tie však nezabudnite po jazde v hmle vypnúť, nech počas pekného počasia neoslepujete ostatných vodičov.

Sledujte čiary

Sledovanie čiar je ďalšou základnou pomôckou, vďaka ktorej sa môžete dostať bezpečne do cieľa vašej jazdy. „Toto pravidlo platí výhradne v prípade jazdy v hmle alebo za zhoršenej viditeľnosti. Umožní nám totiž nielen zostať vo svojom jazdnom pruhu, ale nepozerať podvedome do svetiel áut prichádzajúcich z protismeru,“ dopĺňa Peter.

Odstup musí byť

Väčšina z nás sa poteší, ak pred ním počas hmly ide iné vozidlo. Vydýchneme si s tým, že všetko to sústredné pozorovanie čiar či nečakaných prekážok na ceste urobí niekto za nás a nám stačí sledovať len jeho zadné svetlá. Je to však veľký omyl. „Mnohí vodiči majú tendenciu sa za niekoho „zavesiť“. Čo však ak auto pred vami zíde z cesty, prebehne mu cez cestu zviera či narazí do stojaceho vozidla pred ním? „V prípade hmlistého počasia sa zvyšuje dôležitosť bezpečného odstupu áut. Vodiči by mali bezpodmienečne udržiavať miniminálny odstup 4 sekundy od pred nimi idúceho vozidla," varuje Peter.

Zastavujte bezpečne

Mnohí vodiči sa pri stretnutí s hmlou, najmä ak je veľmi hustá, rozhodnú zastaviť, čo je však podľa inštruktora veľmi nebezpečné. „Ak však už z akéhokoľvek dôvodu musíte zastaviť, urobte tak mimo cesty na bezpečnom mieste akým je napríklad parkovisko či odpočívadlo," uzatvára.

Ďalšie zaujímavé články

x
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní sa môžete bližšie informovať na adrese: ochrana údajov OK