5 TIPOV PRE NESKÚSENÝCH VODIČOV

Práve si získal vodičský preukaz. Možno si zložil skúšky, ale úprimne, skutočné lekcie jazdy Ťa ešte len čakajú. Ponúkam Ti zopár tipov, ktoré Ti pomôžu získať viac istoty na cestách a jazdiť ako profesionál.

 

1. Konečne si vodič! Teraz veľa trénuj.

Možno si prešiel skúškou v autoškole pod dozorom inštruktora, no teraz si zodpovedný sám za seba a osoby, ktoré vezieš. Cesty sú plné skvelých zážitkov, ale aj nástrah. Neraz sa ocitneš v meste počas dopravnej špičky, v noci na diaľnici, zastihne Ťa snehová búrka, dostaneš defekt, alebo Ťa prekvapí vysoká zver. Ak chceš byť pánom situácie najlepšie urobíš, ak budeš trénovať to, čoho sa obávaš a robí Ti to stres. Možno je to rozjazd do kopca, parkovanie, jazda v meste, výmena pneumatiky, alebo sa bojíš jazdiť počas zlého počasia. Tréning a vytrvalosť z Teba urobia zdravo sebavedomého vodiča.

 

2. Spoznaj auto, na ktorom budeš jazdiť.

Pohodlne sa usaď, naštartuj ho. Poobzeraj sa okolo seba a nauč sa, čo ktorý gombík robí. Rozsvieť stretávacie a diaľkové svetlá, nájdi prepínač na predné a zadné hmlové svetlá. Naštuduj si v manuáli, aké oznámenie alebo ikona sa môže objaviť na prístrojovej doske a ako máš v takom prípade zareagovať. Skontroluj si kompletnosť povinnej výbavy. V zime si prihoď do auta štartovacie káble, snehové reťaze a fľašu kvapaliny do ostrekovačov na doplnenie.

 

3. Jazdi v zlom počasí a absolvuj tréning školy šmyku.

Samozrejme, ísť von v daždi, snehu alebo keď sú zľadovatené cesty môže byť strašidelné. Najmä pre neskúseného vodiča. Nejazdi iba počas suchých slnečných dní, ale skús, ako rôzne podmienky ovplyvnia Tvoje auto, jeho brzdnú dráhu, priľnavosť k vozovke a ako meniť štýl jazdy, aby si sa vysporiadal so zmenenými podmienkami na ceste. Ak chceš uspokojiť svoju túžbu po adrenalíne, otestovať limity svojho auta a vyskúšať si jazdu v bezpečnom prostredí, je škola šmyku tá správna voľba. V simulovaných situáciách máš možnosť meniť svoje rozhodnutie a spôsob jazdy, získať správne návyky a istotu, že vieš na ceste správne zareagovať.

 

4. Pozor na “mŕtvy uhol”.

Mŕtvy uhol je prekvapivo dosť veľký nepokrytý priestor, kde sa pred Tebou môžu ukryť autá aj motorky, len čo sa chvíľu nepozeráš do spätného zrkadla. Ak sa budeš chcieť zaradiť do iného jazdného pruhu alebo ukončiť predbiehací manéver, daj smerovku, no ešte sa nezaradzuj. Daj šancu prípadnému prichádzajúcemu vozidlu, aby malo čas zareagovať na tvoj úkon, ak by sa nachádzalo v Tvojom mŕtvom uhle. Predbiehanie ukonči až vtedy, keď uvidíš v spätnom zrkadle celú prednú časť auta, ktoré predchádzaš. Keďže si múdry vodič, verím, že budeš jazdiť tak, aby si sa ani ty neocitol v mŕtvom uhle niekoho iného.

 

5. Na rýchlostnej ceste a diaľnici jazdi vpravo!

Aj keď to na našich cestách vyzerá, že toto pravidlo nepozná takmer nikto, pravý jazdný pruh je určený pre “bežné jazdenie”. Všetky ostatné priebežné pruhy sú určené na predchádzanie vozidiel. Keď predídeš pomalšie idúce vozidlá zaraď sa opäť do pravého pruhu. Ak budeš bezdôvodne jazdiť v ľavom pruhu hrozí Ti pokuta a nadávky od ostatných vodičov.

 

Prajem Ti veľa šťastných kilometrov a radosť z jazdy :-)

 

Ján J. (Takto jazdime)

 

Ďalšie zaujímavé články

x
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní sa môžete bližšie informovať na adrese: ochrana údajov OK